Tipy pro životopis

Tipy pro životopis

Je nesporným faktem, že konkurence na trhu práce se u mnoha oborů neustále zvyšuje. Váš životopis je základním nástrojem k vítězství. Většina inzerátů práce (až na výjimky) přiláká větší počet uchazečů, než je možné pozvat na pohovor. Pokud váš životopis vyčnívá mezi ostatními, vaše šance na získání interview jsou mnohem vyšší. Úspěšný životopis je ten, který zobrazuje vaše zkušenosti, schopnosti a kvalifikaci v nejlepším možném světle. A právě ten může rozhodnout o vaší vysněné kariéře.
Společně s týmem personalistů jsme pro vás vytvořili několik základních tipů, jak životopis napsat co nejlépe.

Najděte si čas

Vaše CV rozhoduje o tom, zda si vás personalisté pozvou nebo nepozvou na pohovor. To, jak vypadá a jaké jsou v něm obsažené informace, má vliv na vaše šance. Najděte si proto alespoň hodinu vašeho času a pečlivě se věnujte každé položce.

Napište vlastní cíl

Vyhněte se psaní obecných vágních údajů typu "Týmový hráč, který pracuje na 100 %" nebo "Vždy spolehlivý a připravený“.
Pište pouze relevantní údaje, například "začátečník v oblasti HR hledá uplatnění" nebo "grafický designér na volné noze hledá možnosti spolupráce". Vyhněte se balastu, který zdržuje a nikoho nezajímá.

Udržujte informace stručné a jasné

Optimalizujte informace na krátké údaje. Neznamená to ovšem, že krátký text = příliš krátký text
Pokud chcete popsat své pracovní zkušenosti, zvýrazněte ty klíčové body, které vám k získání konkrétní práce mohou pomoci a na které se vás s největší pravděpodobností budou personalisté ptát. Vybírejte skutečně ty kousky informací, které pro vás mohou být úspěchem. Pište především v odstavcích, nikoliv v celém textu. Celý text si můžete nechat na tzv. cover letter, což je prostor omezený na 400 znaků, který má shrnout potřebné informace o vás.
Nezapomeňte na to, že ačkoli jsou některé údaje jasné vám, nemusí být jasné personalistovi. Pokud personalista něčemu nerozumí, může si informaci vyložit nesprávně. Zaměřte se také na různé interpretace jednotlivých informací a vyhněte se metaforám.

Gramatika a správnost

Personalisté jsou pohoršeni překlepy a gramatickými chybami. CV rozhoduje o vaší budoucnosti. Přečtěte si jej raději dvakrát, nejlépe jej nechte přečíst vašimi nejbližšími.

Strategie náboru

Je možné vytvořit si několik variant CV (např. pro obchod či administrativu se používají jiné typy životopisů). To ale neznamená, že ve vašem CV budete informace upravovat nebo zkreslovat. Pouze je možné připravit si konkrétní CV přímo pro vašeho vysněného zaměstnavatele. Budete-li se ucházet o pozici u zahraniční společnosti nebo zasíláte-li CV personální agentuře, je pravděpodobné, že budete muset předložit i životopis v cizím jazyce (zpracujte jej samostatně na vaší úrovni jazyka).

Buďte opatrní s osobními informacemi

Citlivé údaje, jako jsou datum narození, věk a rodinný stav, se obecně nedoporučují v CV uvádět. V některých případech mohou totiž ovlivnit rozhodnutí zaměstnavatele, zda vás pozve do užšího výběru či nikoli.
V doocv.cz / doocv.com jsme tyto možnosti ponechali pro případ, že je budete chtít vyplnit pro zaměstnavatele, kterému věříte. Pohlaví slouží pouze pro statistické účely. Pokud jakoukoliv položku nevyplníte, nezobrazí se.

Nelžete a nepřehánějte

Nesnažte se přikrášlovat vaši znalost jazyků. Nevymýšlejte si praxi, kterou jste nevykonali. Nepřehánějte. Použijte svůj zdravý rozum a buďte trpěliví při psaní CV. 

Nepodceňujte rozeslání životopisu

Vždy si zkontrolujte, co, komu a odkud posíláte. Neprofesionální je např. kontaktní e-mailová adresa typu: beruska@seznam.cz, Rambo@yahoo.com nebo Killer1984@gmail.com. Doporučujeme adresovat e-mail konkrétnímu člověku (např. personalistovi). Při hromadné korespondenci si dejte pozor na to, aby nebylo vidět, komu ještě životopis posíláte.

 Přejeme vám příjemnou práci s aplikací Doocv a hodně úspěchů při hledání vaší vysněné práce.